(+98) 21-46866266

شنبه تا پنج شنبه

info@enginearts.com

با ما در ارتباط باشید

هدرز با قرار گرفتن به جای چدنی اگزوز فابریک خودرو، باعث می‌شود سرعت خروج گازهای حاصل از احتراق افزایش یابد. در چدنی های موجود روی خودروها، هدف اصلی شرکتهای خودرو سازی اشغال کم فضای زیر موتور و قیمت پایین تولید است. درصورتیکه در تولید هدرزها، کارایی آن اهمیت اصلی را دارد. با تحلیلهای سیالاتی و همچنین بهینه کردن مسیر حرکت گازهای خروجی، یک هدرز با کیفیت تولید میگردد که میتواند قدرت موتور را افزایش دهد.
در هدرزهای خوب طراحی شده، تاثیری به نام  scavenging effect ایجاد میکنند. زمانیکه گاز خروجی از طریق لوله هدرز به سمت کالکتور حرکت میکند، یک موج فشاری منفی تولید می‌شود که از لوله ی هدرز به سمت پورت خروجی در زمان همپوشانی سیلندرها برمیگردد. این فشار منفی کمک میکند تا هر آنچه از گاز خروجی که در داخل لوله باقی مانده است تخلیه شود و از طرفی نیز به شارژ هوای ورودی به سیلندر نیز کمک می‌کند.
هزینه ی تولید هدرز بالا است. از طرفی اکثر خودروسازها در خودروهای پر تیراژ خود تلاش میکنند هزینه تولید را به حداقل برسانند. بنابراین استفاده از هدرز بر روی خودرو توسط خود کمپانی معمول نیست. البته اکثر خودرو های لوکس کمپانیها همگی مجهز به سیستم هدرز و اگزوز اسپرت هستند.
متاسفانه در بازار تعداد زیادی تولید کننده دیده می‌شود که علم خاصی در خصوص رفتار سیالات و موتور ماشین ندارند و هدرز را تنها چند لوله‌ی متصل شده به هم میبینند. در واقع طراحی نامناسب میتواند باعث برگشت جریان به داخل سیلندر شود و به موتور خسارت بزند.
بسته به نوع کاربری خودرو، انواع هدرز موجود می‌باشد. 
هدرزهای نوع بلند گرانتر، مشکل در نصب و فضابر تر است. اما از طرفی به دلیل اثر جاروبی بالا مناسب خودروها با لوازم تیونیگ است و میتواند در دور موتورهای بالا کارایی بسیار عالی ای داشته باشد.
هدرزهای نوع کوتاه نیز اثر جاروبی را تولید کرده و باتوجه به ساختمان موتور، به راحتی نصب می‌شوند. همانطور که نوع بلند آن برای دورموتورهای بالا مناسب بود، نوع کوتاه سرعت گاز خروجی را در سرعتهای پایین بهبود می بخشد. و میتوان بر روی هر موتور فابریکی بدون تغییرات بر روی موتور، تاثیر مثبت آن را دید..
زمانیکه بحث از خورندگی مواد میشود، استیل ضد زنگ بهترین گزینه برای جلوگیری از این مشکل است. از آنجایی که استیل ضد زنگ ، زنگ نمیزند، به طور معمول در نزدیکی فلنجها اگر دمای بالایی را تجربه کند، به رنگ آبی در می آید. از طرفی کیفیت آلیاژ لوله در عمر هدرز و راندمان آن تاثیر بسزایی دارد. از این رو شرکت انجین آرتز فقط از لوله های با کیفیت استیل ضد زنگ شرکت YC تایوان استفاده می‌کند.