(+98) 21-46866266

شنبه تا پنج شنبه

info@enginearts.com

با ما در ارتباط باشید

اجزای اصلی سیستم اگزوز

با هر سیکل کاری درون خودروهای درون سوز، داخل هر سیلندر عمل احتراق انجام شده و مقداری گاز حاصل از سوختن مخلوط سوخت و هوا ایجاد می‌شود. نیاز است قبل از شروع سیکل کاری بعدی، این گازها از سیلندر کاملا تخلیه شود. وظیفه‌ی سیستم اگزوز هدایت گازهای حاصل از احتراق به بیرون است. 
سیستم اگزوز از چندین بخش تشکیل شده است. تمامی اجزای سیستم اگزوز به کم شدن صدای گزوز و همچنین راحتی عبور جریان به خارج موتور کمک می‌کند. در این مسیر میبایستی، گازهای خروجی به شکلی به بیرون هدایت شوند که گازهای سمی به موتور نشت نکند. به طور معمول اکثر خودروها دارای سیستم اگزوز زیر می‌باشند.
1. اگزوز مانیفولد (مانیفولد خروجی دود)
به ترتیب ابتدا گازها وارد اگزاست مانیفولد (چدنی اگزوز) می‌شود. اگزوز مانیفولد تمامی گازها را از سیلندرهای مختلف جمع می‌کند و به سمت یک لوله هدایت می‌کند. این قطعه را همچین میتوان با هدرز (headers) جایگزین کرد. معمولا این قطعه از جنس آهن و یا استیل است و با طراحی خمها به صورت ویژه می‌توان کارایی آن را بالا برد.
2. کاتالیزور 
همانطور که از اسم این قطعه واضح هست، وظیفه آن فبلتر گازهای سمی قبل از خروج به محیط اطراف است. در این قسمت از کاتالیزور و یا مواد جایگزنی مثل پلاتینیوم، پالادیوم، رادیوم و یا مواد دیگری که بتواند بدون هیچگونه تغییری گازهای خروجی را فیلتر کند. این قطعه معمولا تا کیلومتر مشخصی که کارخانه سازنده آن را تعیین می‌کند، کارایی دارد. بعد از مدتی رسوبات سوخت کامل سوخته نشده، میس فایر موتور و یا خسارات خارجی به کاتالیزور وارد شده به کاتالیزور باعث از بین رفتن این قطعه می‌شود. احتمالا بوی تخم مرغ سوخته را از اگزوز ماشین حس کرده اید. این بو یکی از نشانه‌های خراب شدن کاتالیزور است.
3. مافلر 
این قسمت از سیستم اگزوز با نام صدا خفه کن و یا کاهنده صدا نیز شناخته می‌شود. علاوه بر کم کردن صدا، این بخش از سیستم اگزوز وظیفه دارد تا جریان گاز خروجی را نیز به بالاترین حد خود برساند.هرچه این میزان بالاتر برود، کارایی موتور نیز بالا می‌رود. حتی یک سوراخ کوچک بر روی مافلر میتواند بر روی کارایی و صدای خروجی تاثیر بگذارد. برخی از مردم برای بالابردن صدای خروجی موتور ، اقدام به سوراخ کردن مافلر می‌کنند که با این کار، باعث آسیب رساندن به موتور ماشین می‌شوند، ولو اینکه صدای خروجی موتور اسپرت تر شود. 
4. رزوناتور
این بخش از سیستم، همانند مافلر عمل می‌‌کند. این بخش ارتعاشات مربوط به صدا را تغییر می‌دهد. رزوناتور می‌تواند قبل و یا بعد از مافلر قرار بگیرد. همانطور که گفته شد وظیفه اصلی این بخش کنترل ارتعاشات مربوط به صدا است، اما تاثیر بسزایی بر روی راندمان موتور نیز دارد. همانند مافلر، درصورت استفاده از یک سیستم با طراحی عالی می‌تواند باعث بالا رفتن راندمان موتور و همچنین کاهش مصرف سوخت شود.
5. لوله وسط 
این لوله نیز از مافلر خارج شده و در خیلی از انواع خودروهای از بامپر عبور می‌کند. و در نهایت گازهای خروجی را جهت می‌دهد و به بیرون می‌فرستد. در خودروهای مدرن این جز را به نحو های مختلف تزیین می‌کنند.